Як правильно чистити зуби

Як правильно, коли і навіщо чистити зуби

Як правильно, коли і навіщо чистити зуби
Як правильно, коли і навіщо чистити зуби

Ротова порожнина є одним із найбільш забруднених порожнин людського тіла. Тому питання щодо того, як правильно чистити зуби, дуже актуальне для збереження їхнього здоров’я.

Чищення зубів – гігієнічна процедура, спрямована на видалення з їхньої поверхні залишків їжі та м’якого зубного нальоту, який утворюється протягом дня. Гігієну порожнини рота здійснюють за допомогою зубної щітки та інших пристроїв, наприклад, зубної нитки.
Якщо ігнорувати необхідність чищення зубів або виконувати цю процедуру неякісно, ​​це може спровокувати розвиток карієсу та інших запальних процесів у ротовій порожнині.

Стоматологія CityDent пропонує мешканцям Києва та гостям міста акційну пропозицію щодо професійного чищення зубів Air Flow

Чому потрібно чистити зуби?

Причина 1: подрібнення їжі. Здорові зуби та правильне їх розміщення прикрашають зовнішність людини, але переваги зубів на цьому не закінчуються. Наш рот є першим механізмом травного тракту. Їжа у роті як розжовується зубами, а й просочується слиною, що полегшує її подальше перетравлення в шлунку і кишечнику. Їжа, не просочена слиною, погано засвоюється організмом. Як ви розумієте, добре обробляти їжу можуть тільки люди зі здоровими зубами.

Причина 2: чіткість мови. Зуби беруть участь у звуковидобуванні. Без них ми зможемо чітко розмовляти. Випадання кількох зубів чи неправильний їх розвиток може негативно позначитися на чіткості мови. Навіть при втраті одного переднього зуба у дитини мова стане шепелявою. Діти з таким дефектом можуть перестати спілкуватися, стануть нудними для однолітків. У результаті така дитина може стати замкненою, віддалитися від суспільства, у неї може змінитися характер.

Причина 3: Здоров’я зубів. Такі хвороби, як карієс та його ускладнення, можна легко запобігти. Також можна попередити неправильне зростання зубів у дитячому віці. Для цього слід проводити профілактичні та гігієнічні заходи. Якщо їх ігнорувати, то виникнуть ускладнення, а лікування буде більш тривалим та дорогим.
Зазначимо, що наявність хворих зубів неприпустимо, тому що бактерії з хворого зуба можуть легко перейти до інших органів тіла, що призведе до захворювання всього організму загалом.

Коли потрібно чистити зуби?

Зуби чистять вранці після сніданку, і ввечері перед сном. Почистивши зуби після прийому їжі, ви убезпечите себе від карієсу та нальоту, тому що в роті не залишиться частинок їжі. Тому ніколи не чистіть зуби до їжі!
Є ще одна причина: якщо чистити зуби до їжі, а після пити, наприклад, каву, то ваші зуби змінять колір, тому що після чищення емаль зубів більш сприйнятлива до дії пігментів, що фарбують.

Ще одне дуже важливе зауваження! Не чистіть зуби відразу після їжі, якщо ви їли якусь кислу їжу або хоча б випили склянку соку з апельсинів. Потрібно зачекати близько 30-40 хвилин. Справа в тому, що після прийому кислоти наша емаль стає м’якшою, і якщо відразу почати чистити зуби, то вона пошкодиться значно більшою мірою. Крім цього, почнуть згодом утворюватися тріщини, а в результаті зуби можуть бути повністю зруйновані.

Скільки хвилин потрібно їх чистити ?

Точної відповіді це питання немає. Однак їх потрібно чистити приблизно 2-3 хвилини. Бажано – не менше двох хвилин. Але й надто довго чистити зуби теж не потрібно, щоби не пошкодити емаль.

Скільки разів на день потрібно чистити зуби?

Чистити зуби найкраще двічі на день, вранці та ввечері. Частіше чищення поступово пратиме емаль. Звичайно, чистити зуби слід після їжі, а не до! Але при цьому, якщо ми їмо частіше, ніж двічі на день, після їжі протягом дня слід обполіскувати рот спеціальним ополіскувачем або соляним розчином. Запам’ятайте одне золоте правило: після їди будь-якої їжі потрібно обов’язково почистити зуби або хоча б прополоскати рот! Тоді ви навряд чи потрапите до стоматолога.

Як правильно чистити?

Загальні правила чищення зубів

Сучасні стоматологи розробили такі рекомендації щодо чищення зубів:

 • Перед початком чищення зубну щітку необхідно ретельно прополоскати;
 • Не слід використовувати надто велику кількість зубної пасти. Для дорослої людини смужка не повинна бути довшою за 10 мм;
 • Гігієнічна процедура не може займати менше ніж 2 хвилини, але не повинна тривати довше 5 хвилин;
 • Щітку слід тримати правильно по відношенню до зубів. Кут нахилу має становити 45 градусів;
 • Починати процедуру очищення необхідно з нижнього зубного ряду, а потім переходити до чищення верхніх зубів;
 • Першими очищаються передні зуби, потім потрібно чистити ті зуби, які розташовуються в глибині ротової порожнини;
 • Напрямок руху при очищенні нижніх зубів – знизу вгору, а при очищенні верхніх зубів – зверху вниз;
 • Жувальна поверхня зубів очищається за допомогою кругових рухів;
 • Завершити чищення слід масажем ясен. Для цього за допомогою щітки потрібно здійснювати рухи, що розминають і погладжують;
 • Рот після процедури необхідно ретельно прополоскати;
 • Після того, як зуби будуть очищені, необхідно обробити поверхню язика. На ній накопичується велика кількість бактерій, що підлягають видаленню. Для цієї мети всі сучасні зубні щітки оснащені спеціальною ребристою поверхнею, яка розташована на звороті щетини.
 • Щітка після проведення процедури має бути ретельно промито. Ставити на зберігання її необхідно в склянку, повернувши поверхнею, що чистить вгору.
  Якщо чистити зуби неправильно, рухати щіткою по зубах зліва-направо, це травмуватиме ясна. Крім того, завдяки подібній неправильній техніці зубний наліт заноситься до міжзубних проміжків, а витягти його звідти буде досить проблематично. Ще однією небезпекою неправильного чищення є сточування зубів у районі їхньої шийки.
  Усі фахівці одностайно рекомендують чистити зуби щонайменше двічі на день. Найчастіше цю процедуру виконувати також не слід, оскільки це призведе до витончення емалі. Якщо в їжу вживали продукт із кислотою, то зуби потрібно просто прополоскати водою. Чистити їх не рекомендується, оскільки це може призвести до руйнування емалі, збільшення чутливості зубів та розвитку карієсу.
  Найважливішою процедурою є чищення зубів перед нічним відпочинком. Справа в тому, що наліт, що скупчився протягом дня, і залишки їжі сприятимуть тому, що патогенні бактерії почнуть активно розмножуватися. В результаті це призведе до розвитку карієсу та запалення ясен.
  Найбільш проблемними зонами для очищення є внутрішня поверхня різців, язична поверхня нижніх жувальних зубів, щічна поверхня верхніх жувальних зубів.
  Якщо вже є хвороби ясен, то фахівці рекомендують використовувати для очищення зубів спеціальний йоржик.

Додаткові рекомендації щодо очищення зубів

Крім основних правил, існують додаткові рекомендації щодо цієї процедури:

 • Тиск на щітку має бути надлишковим;
 • Ротову порожнину необхідно ретельно виполіскувати, інакше процедура виявиться неефективною;
 • Пасту не слід ковтати, оскільки надлишок фтору в організмі призведе до руйнування зубної емалі;
 • Якщо людина помічає, що між зубами навіть після ретельного чищення у нього залишаються частинки їжі та нальоту, слід скористатися зубною ниткою.

Щоб у домашніх умовах оцінити якість виконаного чищення, слід провести поверхнею зубів язиком. Якщо відчувається гладка поверхня, це критерій правильно виконаної процедури.

Забираємо неприємний запах із рота

Поясненням запаху з рота може бути скупчення бактерій біля кореня язика. Хоча причини можуть бути різні, найчастіше проблема полягає саме в цьому. Тому щоб з вашого рота ніколи не виходив неприємний запах, під час чищення зубів завжди чистіть і язик. Хоча цей запах допоможе усунути і звичайна жувальна гумка за рахунок збільшення слиновиділення. Особливу увагу приділіть язику після вживання молочних продуктів, м’яса чи риби.